Jako přihlášený uživatel máte možnost nastavit si zobrazení Heureky.

Zobrazit původní Heureku

Jak vybrat tvrzené sklo pro mobilní telefon?

Ušetřete za náročné opravy displeje a chraňte ho tvrzeným sklem.

Křup, a je po displeji. Každému z nás občas mobil spadne na zem. Výměna celé obrazovky ale občas vyjde na nehezkou částku. Ochrana v podobě tvrzeného skla přitom stojí jenom pár stovek a ušetří vám čas, peníze i nepříjemné útrapy.

 • Filip, redaktor Heureka.cz
 • Doba čtení: 3 min.

Tvrzená skla chrání displej vašeho telefonu proti poškození a škrábancům. V nejhorším případě vezme pád na sebe, rozbije se, ale zabrání částečnému nebo úplnému křupnutí obrazovky. Při správném nalepení navíc zajistí stejnou kvalitu ovládání palcem, jako by displej zůstal zcela čistý.

Alternativně si můžete pořídit i ochrannou fólii, které ale není tak odolná vůči pádům.

Tvrzené sklo, nebo ochranná fólie?

Kromě tvrzeného skla máte možnost pořídit k telefonu i ochranné fólie. Zatímco fólie je pružná, sklo je pevné. Z toho vyplývá jeho větší odolnost. Pokud tedy chcete ochránit svůj displej před pády, sklo je lepší volbou, jelikož fólie nedokáže absorbovat sílu nárazů. Jejím účelem tak bývá především ochrana povrchu obrazovky před škrábanci, a vhodná je proto k flipovým pouzdrům.

Skla sice bývají o něco dražší, snáze se ale aplikují a jsou také pohodlnější na používání, jelikož mají podobný povrch jako samotné displeje. Fólie oproti tomu mohou pohyb prstu po povrchu značně znepříjemnit.

Výhody a nevýhody tvrzených skel

 • Silná ochrana proti poškození

 • Jednoduché nanesení na displej

 • Zachovává citlivost a přesnost ovládání prstem

 • Minimální zkreslení zobrazení displeje

 • Levnější modely se snadno poškrábají

 • Dražší řešení než ochranná fólie

Je také dobré ověřit, zda je tvrzené sklo opatřené oleofobní vrstvou, která zamezuje zamaštění displeje od nečistot a otisků prstů.

Které parametry sledovat

Druh telefonu

V dnešní době začíná nákup skla hlavně u kompatibility s vaším modelem telefonu. Až na jeho základě prozkoumejte současnou nabídku:

Odolnost skla

 • Tvrdost se nejčastěji uvádí v hodnotách tvrdosti grafitu (0H – 9H)
 • Čím vyšší číslo, tím větší odolnost
 • Výrobci ale tvrdost mnohdy nadhodnocují, proto ji berte spíše s rezervou

Pro úplnou ochranu doporučujeme sehnat sklo s tvrdostí minimálně 6H.

Tloušťka skla

Nejčastěji se setkáte s tloušťkou 0,30 mm. To ušetří displej od poškození a zároveň nesnižuje kvalitu používání. Silnější sklo vydrží více, ale může působit příliš robustně.

Pamatujte, že ochranné sklo chrání jen displej. Pro úplné zabezpečení mobilu používejte i kryt na samotné tělo přístroje.

Požadované vlastnosti a příslušenství

V balení najdete obvykle i doplňkové nástroje na správné používání skla:

 • Oleofobní vrstva - vrstva skla, na níž se méně zachytávají nečistoty a mastnota
 • Textilní hadřík – na odstranění nečistot před aplikací skla, suchý i mokrý
 • Lepicí fólie – setření prachu ze skla
 • Aplikační gel – vyhlazuje a vyplňuje okraje položeného skla

Příslušenství

Displej zachráníte sklem, ale co zbytek mobilu? I jiné příslušenství vám může pomoct k jeho ochraně. A kdyby už náhodou bylo pozdě, můžete pořídit ty správné náhradní díly:

Pouzdra na mobilní telefony

Držáky na mobily

LCD displeje k mobilním telefonům

Baterie pro bezdrátové telefony

Kryty na mobilní telefony

Ochranné fólie pro mobilní telefony

Náhradní díly pro mobilní telefony

Nejčastější otázky

Kolik stojí tvrzené sklo na mobil?
 • Nejlevnější ochranná skla na mobil stojí i méně než 100 Kč, jejich odolnost je ale omezená.

 • O něco pevnější skla najdete v kategorii 100 – 300 Kč.

 • Skutečně kvalitní skla ale mnohdy začínají až na 300 Kč a více. Jde o zakřivená skla pokrývající celou šíři displeje, která navíc disponují skvělou ochranu před poškozením. Některá vyjdou i na 1000 Kč, ovšem prověřenou značku získáte i za vyšší stovky korun.

Jak správně nalepit tvrzené sklo na displej?
 • 1) Ujistěte se, že je váš displej dokonale čistý.

 • 2) Povrch displeje je potřeba důkladně otřít vlhčeným hadříkem a zbytky tekutiny poté otřít suchým. Setkat se můžete také s jednoduchou lepicí fólií, kterou přiložíte na displej a strhnutím odstraníte i s nečistotami.

 • 3) Jakmile je displej čistý, uchopte sklo čtyřmi prsty na širších stranách a opatrně přiložte co nejpřesněji na displej. Jakmile sklíčko správně usadíte, jemně jej přimáčkněte uprostřed a poté vyhlazujte směrem do stran, dokud nezmizí všechny vzduchové bubliny.

 • 4) Pokud se na první pokus netrefíte přesně, ale sklíčko jste jen lehce přiložili, zvedněte jej a posuňte dle potřeby. Jestliže jste jej ale již upevnili, opětovnou instalaci nelze doporučit, jelikož sklíčko pravděpodobně nebude na svém místě držet.

Sedí všechna skla na všechny typy displejů?

Ne. Jednotlivá skla se liší podle toho, zda jsou zakřivená, nebo ne:

2D: Jedná se o zcela rovná skla, jež obvykle pokrývají jen část přední strany s displejem. Kvůli tomu je přítomnost skla velmi patrná jak vzhledově, tak i z hlediska pohodlí používání.

2.5D: Tato skla pokrývají také jen obrazovku, nebo i celou přední stranu. Takové sklo bude směrem k okrajům zkosené, díky čemuž lépe splyne s konstrukcí samotného zařízení. Vhodná však 2.5D skla nejsou k telefonům se zakřiveným displejem, jelikož jejich okraje u nich mohou odstávat.

3D: Máte-li telefon se zakřiveným či po stranách zkoseným displejem, pak si musíte pořídit 3D sklo určené přesně pro váš model. Jen tak totiž zajistíte, že bude zakřivení povrchu sedět, a sklo tak zůstane na svém místě.

Je možné, že sklo sníží responzivitu displeje?

Ano, je to možné, ale jen při špatném nanesení. V takovém případě hrozí zkreslení barev a horší odezva na dotyk. Při správné aplikaci je ale jednou z největších výhod skel právě jejich minimální omezení funkčnosti displeje.